15.05.2018 tarih ve 18/10 sayılı Galatasaray Üniversitesi Senato toplantısında kabul edilen duyuru:

Uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler kararlarını, tarihi ve sosyal gerçekler ile dünya kamuoyunu göz ardı eden ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı, Ortadoğu’daki mevcut istikrarsızlığı derinleştirmiş, İsrail’i katliama cesaretlendirmiştir.

Son yarım yüzyıldır hakları sürekli ihlal edilen, en temel özgürlüklerinden yoksun bırakılan masum Filistin halkına yapılan katliamı en güçlü şekilde kınıyoruz. İnsanlığın, bu acımasız katliama karşı suskun kalması hiçbir şekilde kabul edilemez.

Barışçıl gösteri yapan Filistinlilere yönelik uygulanan ölçüsüz şiddet karşısında Birleşmiş Milletler’i gerekli adımları atmaya davet ediyor, almış olduğu kararların ve uluslararası hukukun arkasında durmasını bekliyoruz.

Filistin halkına başsağlığı diliyor; vatanlarına sahip çıktıkları için şehit düşen masum Filistinlilerle birlikte hukukun ve insanlığın da katledildiğini tüm dünyanın er geç idrak edeceğine inanıyoruz. Vicdan sahibi herkesi bu haksızlıklara karşı tavır almaya ve Filistin halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz. Bu zulüm bir gün mutlaka sona erecek, hak ve adalet kazanacaktır.

Metnin Fransızca çevirisi